Ministr zdravotnictví Válek na Radě ministrů zdravotnictví EU otevře otázku dostupnosti léčiv a posílení soběstačnosti unie v této oblasti

2.12.2024
Ministr zdravotnictví Válek na Radě ministrů zdravotnictví EU otevře otázku dostupnosti léčiv a posílení soběstačnosti unie v této oblasti

V reakci na zveřejnění Draghiho zprávy o konkurenceschopnosti EU reflektující také farmaceutickou oblast otevře ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na úterním zasedání Rady ministrů zdravotnictví EU otázku konkrétních opatření pro zajištění dostupnosti léčiv, posílení konkurenceschopnosti Evropské unie a podpory výzkumu a výroby léčiv v EU

„Evropská unie musí udělat maximum pro svoji konkurenceschopnost a soběstačnost v oblasti léčiv. K jejich zlepšení předložíme v rámci projednávání farmaceutického balíčku návrh k pobídkám pro farmaceutický průmysl, ve kterém zdůrazňujeme podporu výroby léčiv v Evropě, která přispěje ke zvýšení odolnosti dodavatelských řetězců, a tím i dostupnosti léčiv pro pacienty ve členských státech. Věřím, že společnými silami členských států se podaří najít vyvážené řešení, které bude respektovat potřeby pacientů, zdravotních systémů i farmaceutického průmyslu,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Česká republika se aktivně účastní projednávání farmaceutického balíčku a podporuje opatření na posílení dostupnosti léčiv pro pacienty. Mezi klíčové priority patří podmínění části regulatorních pobídek pro farmaceutický průmysl přesunem výroby do Evropské unie, povinnost uvádět léčiva na trh ve všech členských státech, podpora včasného vstupu generických a biosimilárních léčiv na trh EU, zkrácení schvalovacích a rozhodovacích procesů při vstupu nových léčiv na trh či zefektivnění fungování Evropské agentury pro léčivé přípravky. ČR je dále zapojena do vedení Aliance pro kritické léčivé přípravky (Critical Medicines Alliance), která připravuje doporučení, jejichž cílem je posílit dodávky kritických léčiv v EU.  

„Díky výrazným zkušenostem s úspěšným řešením nedostatku léčiv a implementací jejich řešení do národní legislativy je Česká republika jedním z lídrů při tvorbě těchto doporučení. Například od června fungující systém sledování zásob léčiv a nakládání s nimi v případě omezené dostupnosti na úrovni lékáren, distributorů i držitelů rozhodnutí o registraci, by v případě zavedení na celoevropské úrovni výrazně pomohl efektivnímu fungování lékového trhu a omezil dopady omezené dostupnosti léčiv na pacienty,“ dodal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

V rámci nového složení Evropské komise je plánováno předložení aktu EU o kritických léčivech, který by měl vytvořit právní rámec pro řešení zranitelných míst dodavatelského řetězce a posílení jejich výroby v EU, včetně diverzifikace dodávek účinných látek.

Součástí jednání bude také téma krátkodobých a dlouhodobých opatření pro zajištění dodávek léčiv v EU, které navazuje na červnové jednání Rady EPSCO. Na něm ministr zdravotnictví Vlastimil Válek otevřel otázku nadměrného hromadění zásob léčiv, které by mohlo mít dopad na nedostupnost léčiv v jiném členském státě. Česká republika plně podporuje záměr vytvořit společná pravidla na úrovni Evropské unie, která by měla být vodítkem v rámci tvorby národních opatření.

Na programu jednání je i evropský postup ve věci kardiovaskulárních onemocnění, který finalizuje na národní úrovni i Česká republika. Rada EU se rovněž bude zabývat fungováním systému dárcovství a transplantací orgánů v Evropské unii, v rámci kterého má Česko jeden z nejpropracovanějších systémů a je tak připraveno se aktivně podílet na přípravě aktualizovaného Akčního plánu EU pro dárcovství a transplantace orgánů.