Válek: V dotacích na vzděláváním lékařů víc zohledníme regionální nedostupnost

9.1.2025
Válek: V dotacích na vzděláváním lékařů víc zohledníme regionální nedostupnost

Státní finanční podpora pracovišť, která vzdělávají lékaře na takzvaných rezidenčních místech, bude nově víc zohledňovat nedostupnost péče v daném okrese. Do jejich financování by se měly víc zapojit kraje a po změně zákona o veřejném zdravotním pojištění i pojišťovny, řekl novinářům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem na téma nedostupnosti zdravotní péče.

Prezident loni v listopadu po kulatém stole se zástupci lékařů, ministerstva a pojišťoven na toto téma upozornil na to, že některá dětská oddělení nemocnic nejsou příliš využívaná a dětští lékaři chybí v ordinacích. Na dotaz ČTK dnes Válek odpověděl, že restrukturalizace péče je odpovědností zdravotních pojišťoven, mají v tom ale jeho podporu, protože na to existují data.

„Obložnost některých dětských oddělení je nízká, někdy 30 nebo 20 procent. Je to zcela v rukou zdravotních pojišťoven, ty odpovídají za dostupnost péče,” uvedl ministr. Pojišťovny by podle něj měly se zřizovateli jednat. Doplnil, že taková málo obsazená oddělení nedostávají od ministerstva dotace na vzdělávání lékařů.

Nemocniční péče o děti se podle ministra centralizuje. „Diagnóz, se kterými by dítě mohlo být hospitalizované v malé okresní nemocnici, ubývá. Většina věcí se řeší ambulantně,” doplnil.

Prezident po listopadovém jednání upozornil na to, že 130.000 dětí v Česku není registrováno u dětského lékaře. Problémy s dostupností jsou podle něj hlavně v pohraničí nebo ve vnitřní periferii, například některých částech Středočeského kraje.

Za posledních pět let zaniklo podle dat MZd zhruba 300 ordinací a očekává se další úbytek kvůli odchodům lékařů do penze, téměř třetina jich je starší 65 let. Podle Válka se podařilo směřovat podporu rezidenčních míst právě pro obory dospělého a dětského praktického lékařství, dětské neurologie a dětské psychiatrie.

„Je potřeba, aby se dalších deset až 15 let postupovalo tímto způsobem, aby všechny peníze šly tímto směrem,” dodal Válek. "Vyškolení" dětského praktického lékaře trvá podle něj 4,5 roku. Ordinace nebo nemocnice, které chtějí vzdělávat lékaře v těch oborech, se mohou hlásit o dotaci MZd na jeho plat. MZd loni čelilo kritice, že více míst pro vzdělávání dětských lékařů bylo znovu přiděleno do nemocnic než do ordinací dětských praktických lékařů.

Podle Válka o tom ale rozhoduje akreditační komise složená z nominantů České lékařské komory, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a lékařských fakult. Od letošního roku by se ale měla změnit pravidla rozhodování, více bodů získají regiony, kde není péče dostupná.

Převzato z: ČTK, 9. 1. 2025

,