Spí české zdravotnictví po covidu?
To určitě ne. Chystáme několik zásadních změn, většinou na úrovni ministerských vyhlášek, ale co je zásadní, jsou dva body – tím prvním je příprava na podzim, na covid. Budou narůstat počty pozitivních případů, budou narůstat do poloviny července, v srpnu budeme zpět na červnových číslech. V září musíme začít očkovat, zaplať pánbůh už je to věc odborná, už se do toho nepletou politici.
Jak bude očkování vypadat?
Čeká nás pravidelné očkování proti covidu rizikových skupin: šedesát plus, diabetici, pacienti po transplantacích, když se budou chtít očkovat další, je to jen dobře. A samozřejmě přijde kampaň, kterou připravujeme. Jsme domluveni s komorou, aby bylo jasné, že to podporují všichni lékaři. Chtěl bych, aby se z toho stal standard v celé Evropě, díky tomu se pak zbavíme všech lockdownů, covid pasů, zavírání čehokoliv. To nechci, aby se vracelo.
Změnil se covid?
Covid se změnil, je mírnější, ale změnil se i tak, že za rok můžete třikrát čtyřikrát onemocnět. Prodělaná imunita po omikronu je dneska maximálně měsíc dva.
Druhou dávku má 64,3 procenta lidí. Jsme na podzim připraveni?
Máme nastavené smlouvy s firmami, do EU míří poslední typy očkovacích látek, budeme mít dostatek boostrů (posilující dávka), máme připravena antivirotika, rozjedeme kampaň. Musíme vysvětlovat, proč je důležité se očkovat.
Budou roušky a respirátory?
Chci, aby se více zapojily krajské hygienické stanice, více se dělal rozdíl mezi kraji. Hledám cestu, jak z respirátorů udělat třeba na urgentním přijmu povinnost, tam kde je vyšší koncentrace rizikových pacientů. Rouška má smysl i v MHD, má ale smysl jen v době, když je to skutečně potřeba. Ale chtěl bych, aby to bylo formou doporučení, ne formou příkazu.
Celý rozhovor ministra zdravotnictví Vlastimila Válka pro Mladou frontu DNES si můžete přečíst zde.