Na dnešním jednání vlády byla schválena novela zákona o elektronizaci zdravotnictví, která zásadně zmodernizuje zdravotní péči a zefektivní přístup k zdravotním informacím. Novela zahrnuje důležité projekty digitalizace, které umožní snadnější správu zdravotních dat pro občany i zdravotnický personál a přispějí ke zlepšení fungování celého systému. Současně pokračují přípravy dle velmi pečlivě kontrolovaného harmonogramu.
Novela přinese celou řadu nových nástrojů, mj. eŽádanku, další rozvoj EZKarty, doplnění údajů v kmenových registrech pacientů: údaj o způsobilosti k řízení motorových vozidel či držení zbrojního průkazu napojením, a to skrze napojení na resorty vnitra a dopravy. To vše naváže na již schválené a v současné době testované funkce elektronického zdravotnictví.
„Schválení novely vládou je velkým úspěchem, jelikož elektronizace zdravotnictví je jednou z mých hlavních priorit. Nyní nás čeká diskuze v parlamentu. Finálním schválením novely to však nezačíná, řada kroků již byla podniknuta a jsou naplánovány další fáze. Vše bylo řádně vysoutěženo, pilotní projekty postupně realizujeme a v létě 2026 budou všechny systémy elektronického zdravotnictví funkční,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Současná digitalizace zdravotnictví probíhá tak, aby veškeré plánované projekty byly zrealizovány v průběhu let 2024-2025 a v druhé polovině roku 2026 byly veškeré komponenty elektronizace plně funkční. Ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními proběhne rovněž realizace pilotních projektů kvůli ověření funkčnosti klíčových systému u poskytovatelů, aby v ostré fázi vše fungovalo dle očekávání. Některé pilotní projekty již byly zahájeny, další zahájíme příští týden a během října a postupně dál.
Novela zákona tak reaguje na potřeby moderního zdravotnického systému a technologický pokrok, a přinese zjednodušení přístupu občanů ke svým zdravotním informacím, zajištění bezpečného sdílení dat a zefektivnění celého systému zdravotní péče.
„Elektronizace zdravotnictví je nezbytným krokem pro budoucnost našeho zdravotnického systému, proto jsme i v uplynulém roce a půl vytvořili v první fázi Národní centrum elektronického zdravotnictví, které má projekty digitalizace zdravotnictví na starosti. Nyní postupně zahajujeme realizaci pilotních projektů digitalizace zdravotnictví, abychom je otestovali v provozu a vyladili případná slabá místa. Do konce roku 2025 zrealizujeme všechny pilotní projekty,“ dodal ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Petr Foltýn.
Plánovaná účinnost novely zákona je k 1. lednu 2026 a zavádí potřebné nástroje pro realizaci centrálních projektů elektronizace. V druhé polovině roku 2026 budou všechny nyní plánované systémy elektronického zdravotnictví plně funkční a vznikne tak plně rozvinuté prostředí eHealth.